بسم الله الرحمن الرحیم

کپی رایت در ایران

تاریخچه قانون حق تکثیر در ایران مربوط می‌شود به قانون ثبت علائم تجاری که در سال ۱۳۰۴ تصویب شد و در سال ۱۳۴۸ قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان به عنوان بدنه اصلی حق تکثیر در ایران تصویب شد. اما متأسفانه در ایران قانون حق تکثیر هیچگاه بدرستی اجرا نشده است.(منبع ویکیپدیا)

 

متأسفانه مردم ایران که اکثراً هم مسلمان هستندبه قوانین کپی رایت احترام نمیگذارند. بیشتر مردم جیب بری نمی کنند، برای دزدی از دیوار خانه‌ای بالا نمیروند، خودروی را سرقت نمی کنند و … چرا که در نظر عموم این کارها ناپسند و بد تلقی می‌شود. ولی متأسفانه بیشتر همین افردا فیلمی را که هنوز روی پرده سینِما است و حتی مجوز رسمی برای انتشار نگرفته است را به راحتی خریداری می کنند. آیا ما نمیدانیم خرید جنس دزدی خودش جرم محسوب می‌شود و شاید بتوان گفت شریک در دزدی شده‌ایم در صورتی که در نظرمان دزدی کار نادرستی است. این موضوع به فیلم خلاصه نمیشود بلکه در اکثر مواردی که قوانین به درستی اجرا نمی شوند این عمل را انجام می‌دهیم. برای مثال به راحتی آهنگهای خوانندگان را بین دوستان به اشتراک میگذاریم در صورتی که باید آلبوم آنرا خریداری کنیم (البته ناگفته نماند بعضی از خوانندگان برای محبوب شدن آهنگ‌های خود را به صورت رایگان به اشتراک میگذارند که برای دانلود میتوان به سایت رسمی آن خواننده مراجعه کرد) نکته جالب ایجاست بعضی از خوانندگان را دوست میداریم ولی با این حال حاضر به خریداری آلبوم آنها نیستیم.

 

آثار سوء این رفتار نادرست به وضوح در سینمای ایران مشهود است. به دلیل عدم اجرای درست قانون کپی رایت در ایران ما در خیلی از صنعت های جدید با اینکه علم و سواد آنرا داریم ولی متاسفانه حرفی برای گفتن نداریم برای مثال در ساخت و تولید نرم‌افزار به بسیار ضعیف عمل کردیم با اینکه نیرو های متخصص در این زمینه در کشور کم نیستند. ولی به دلیل عدم رعایت این قوانین انگیزه‌ای برای ایجاد چنین نرم‌افزار های به صورت تجاری وجود ندارد یا بسیار کم و قابل توجه نیست.

 

در مورد محصولات خارجی نیز این موضوع صادق است به راحتی از نرم افزاری های قفل شکسته استفاده میکنیم. البته در این مورد بهانه‌های وجود دارد که هزینه تهیه نرم‌افزار ها به صورت اصلی بسیار گران قیمت است. و عموم مردم به راحتی نمیتوانند خریداری کنند. با پذریش این بهانه‌ها که البته کارنادرستی است حداقل میتوانیم این نرم‌افزار ها درکشور خودمان با صرف مبلغ بسیار ناچیز از شرکت های توزیع کننده نرم‌افزار تهیه کنیم. و دیسک آنرا به راحتی بین دوستان مان به اشتراک نگذاریم چرا که با این کار ساده می‌توان در چند زمینه باعث رونق کسب کار شویم. از آن گذشته در خیلی از موارد ما می‌توانیم از نرم افزارهای که به صورت رایگان از سوی شرکت های نرم افزاری تولید می‌شوند استفاده کنیم. و به نظر می‌آید که می‌تواند جایگزینی مناسب برای نرم‌افزار های قفل شکسته باشد. ما در این سایت برآن شدیم تا با ارائه نرم افزارهای که به صورت رایگان از سوی شرکت های نرم افزاری تولید می‌شود، گامی برای رعایت قوانین کپی رایت برداریم.

 

به امید روزی که همه به قوانین کپی رایت احترام بگذاریم.

تاریخ: یکشنبه ، ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ ، ۰۹:۱۲

نظرات :

ارسال نظرات

نام    

رایانامه

نظرات